دوره بازرسی و تست های غیر مخرب ؛ الزام یا اختیار

             

دوره بازرسی و تست های غیر مخرب ؛ الزام یا اختیار

 در پی سوالات و ابهامات دپارتمانی های عزیز در مورد دوره بازرسی و تست های غیر مخرب بر آن شدیم تا با پاسخ گویی به این سوالات و اعلام عمومی آنها دوستان عزیز را یاری نماییم .

همانطور که دپارتمانی های عزیز استحضار دارند اولین  دوره این کارگاه سال گذشته برگزار شد که به دلیل استقبال و تماس های مکرر اعضا مبنی بر برگزاری مجدد این دوره دپارتمان نسبت به امر اقدام نموده و همین اینک در خرداد ماه سال  جاری شاهد برگزاری آخرین دوره این کارگاه در تبریز خواهیم بود .

اهم سوالات دپارتمای های عزیز به شرح زیر می باشد :

 

این دوره  برای چه رشته هایی لازم و اجباری است ؟

همین اینک زمانی است که بی تعارف می توان گفت اطلاع از علم روز دنیا به همراه اطلاعات روتینی که در دانشگاهها تدریس می شود امری اجتناب ناپذیر است .در این میان نیز دوره تست های غیر مخرب و بازرسی جوش که یکی از مهمترین و جدیدترین مباحثی که جوامع صنعتی را مشغول خود ساخته که اطلاع از این علم برای دانشجویان و همچنین فعالان در زمینه مکانیک در تمامی گرایش ها عمران مواد هوافضا متالورژی و همچنین صنایع در مباحث کنترل کیفیت  لازم و ضروری است .

همچنین این دوره به گونه ای طرح ریزی شده که تمامی افراد بدون اطلاعات قبلی می توانند بدون هیچ محدودیتی در این دوره شرکت نمایند .

 

عمده مطالب ارائه شده در این دوره در چه زمینه ای است ؟

تست هایی که در صنعت برای پی بردن به ماهیت ها و اطلاعات قطعات صورت می گیرد در کل به دو قسم تقسیم می شود : مخرب و غیر مخرب

از تست های مخرب می توان به آزمایش های کشش پیچش و ... اشاره کرد . همان طور که از اسم این آزمایش ها بر می آید در حین انجام این آزمایشات قطعه نمونه از بین می رود این در حالی است که در تست های غیر مخرب با آزمایشات مربوطه بدون این که به قطعه آسیبی برسد می توان به ماهیت قطعه پی برد .

از میان چندین روش که روز به روز نیز به تعداد آنها افزوده می شود روش های بازرسی چشمی (VT) روش مایعات نافذ (PT) تست با امواج التراسونیک (UT) آزمایش رادیو گرافی (RT) آزمایش ذرات مغناطیسی (MT) آزمایش جریان های گردابی (ET) مورد بحث و آزمایش در این دوره خواهد بود .

 

چرا زمان در نظر گرفته شده برای این  دوره در مقایسه با دوره های مشابه سایر سازمان ها  کم است ؟

همان طور که در برنامه های دپارتمان اعلام شده این دوره در 2 روز و در آخر هفته برگزار خواهد شد .

قضاوت بر این که در این مدت اندک بهره وری دوره چگونه خواهد بود جز با توجه به میزان رضایت از دوره های قبلی دپارتمان میسر نخواهد بود .

دپارتمان پس از بررسی های لازم با مدرس دوره که یکی از با تجربه ترین اساتید تست های غیر مخرب در ایران می باشند به این نتیجه رسیده که تاکید بر روی تئوری مطالب تاثیر زیادی بر روند یاگیری نخواهد داشت .

پس دپارتمان صراحتا اعلام می دارد که در این دوره به جای تاکید بر روی تئوری مطالب و همچنین تاکید بر نحوه عملکرد دستگاهها و مطالب مشابه که تاثیر چندانی در یادگیری عملی این دوره نخواهد داشت زمان را بر انجام عملی روش ها توسط شرکت کنندگان و تحلیل نتایج آزمایشات اختصاص خواهد داد .

   

چرا شهریه این دوره ها در مقایسه با سایر موسسات غیر قابل مقایسه است؟

همان طور که بارها  اعلام شده دپارتمان مجموعه ای علمی پژوهشی است و موسسه تجاری نمی باشد و دپارتمان تاکید بر روی آموزش و ارتقا سطح علمی اعضای خود دارد و به دنبال منافع تجاری نمی باشد .

همچنین همان طور که اعضای فعال دپارتمان استحضار دارند این دوره با این هزینه برای اعضای فعال دپارتمان  در نظر گرفته شده بود که به دنبال در خواست سایر اعضا و  تصمیم مدیریت دپارتمان امکان شرکت سایر اعضا  در این دوره بدون افزایش شهریه را فراهم نمود .
 
سامانه هوشمند ژورنال مقالات