نبرد بزرگان: آباکوس یا انسیس ؟

             
نبرد بزرگان: آباکوس یا انسیس ؟
يكشنبه ، 12 ارديبهشت 1395 ، 11:20

به جرات میتوان مکانیک را از جمله رشته های مهندسی دانست که در هر حوزه دارای چندین نرم افزار توانمند است. موضوعی که در کنار نکات مثبت و کاربردی گاها سبب گمراهی کاربران و محققین در انتخاب یک گزینه مناسب می شود. کافیست یک جستجوی ساده انجام دهید تا سیلی از اطلاعات آموزشی در خصوص هر نرم افزار به ذهن شما روانه شود. آیا ضرورتی در فراگیری تمامی این نرم افزارها وجود دارد؟ آیا تمامی این ابزارها در صنعت و حوزه آکادمیک بکار می روند؟ آباکوس بهتر است یا انسیس?! (معرفی نرم افزار آباکوس) کدامیک بیشتر مورد پسند کاربران واقع شده؟ در صنعت اقبال عمومی به کدام نرم افزار بیشتر است؟ تفاوت میان ANSYS و ABAQUS چیست؟ شباهت انسیس و آباکوس در چیست؟! اینها تنها تعداد محدودی از سوالاتی هستند که یک کاربر آماتور در ابتدای مسیر تحصیلی و کاری خود با آن مواجه می شود. با توجه به تعدد سؤالات کاربران و با هدف ارائه یک راهنمای مفید، در این پست قصد داریم با مقایسه ای جامع بین دو نرم افزار محبوب انسیس (ANSYS) و آباکوس (Abaqus)، تفاوت و شباهت های این دو نرم افزار را به شما آموزش دهیم. پس با ما باشید در

” نبرد بزرگان: آباکوس یا انسیس ؟ “

آباکوس یا انسیس؟

نکته اول: هزینه تأمین و خرید نرم افزار

یکی از نکات مهم در انتخاب یک نرم افزار از بین گزینه های موجود، بحث هزینه تهیه و خرید نسخه اصلی و پشتیبانی های ثانویه از نرم افزار است. اما از آنجایی که خوشبختانه یا متاسفانه میتوانیم در ایران بدون پرداخت حتی یک ریال، بروزترین و گرانترین نرم افزارهای دنیا را در اختیار داشته باشیم، این فاکتور جایی در مقایسه ما نخواهد داشت. به نظر شما این موضوع برای ما مفید است یا بدون فایده؟ دوست داریم در بخش نظرات، دیدگاه شما در این خصوص را جویا شویم.

نکته دوم: قلمرو مقایسه آباکوس و انسیس

آنالیز CFD ماشین Mosler Super GT

زمانی که صحبت از مقایسه آباکوس و انسیس می شود، تمامی توجه ها به حوزه مکانیک جامدات معطوف است و تقریبا مقایسه در حیطه دینامیک سیالات محاسباتی بدون معناست. علیرغم وجود حلگرهای CFD در آباکوس و یا انسیس، هنوز نرم افزار محبوب فلوئنت (Fluent) پادشاه بی رقیب قلمرو سیالات محسوب می شود و کمتر برنامه ای یارای مقابله و عرض اندام در برابر آن را دارد.  هر چند گاها تحلیل هایی با آباکوس و یا انسیس در حوزه مکانیک سیالات انجام شده ولی هیچگاه این دو غول محاسباتی اولین گزینه در انتخاب کاربران نبوده اند.

نکته مهم دیگر در زمینه این مقایسه این است که هر دو نرم افزار از روش اجزای محدود برای حل مسائل بهره می برند و در واقع این موضوع یکی از اصلی ترین شباهت های این دو نرم افزار است. روش اجزا محدود، روشی عددی در حل معادلات دیفرانسیل محسوب می شود (تاریخچه روش اجزا محدود). لذا اساسا طرح این سوال که کدام یک از نرم افزارهای انسیس و آباکوس دقیقترند چندان منطقی به نظر نمیرسد. اگر در کار با هر دو نرم افزار خبره باشید در خواهید یافت که حل یک مسئله یکسان منجر به نتایج مشابه خواهد شد. البته وجود اختلافات جزیی در حل می تواند به الگوریتم حل در نرم افزار برگردد و جزو نقاط ضعف یا برتری یکی بر دیگری به شمار نمی آید.

آنالیز اجزا محدود - آباکوس یا انسیس

رابط کاربری و فضای مدلسازی در Abaqus و ANSYS

ابتدایی ترین فاکتور برای کاربران در انتخاب یک نرم افزار، رابط کاربری و سهولت استفاده از آن است. ...حتما افراد زیادی از شما سوال کرده اند که آباکوس کاربرپسندتر است

ادامه مطلب...

 
سامانه هوشمند ژورنال مقالات