Cold work tool steels

             
Cold work tool steels
نوشته شده توسط طیب جافر میاوقی   
جمعه ، 25 ارديبهشت 1394 ، 23:45

فولادهای ابزاری سردکار


به طور کلی این دسته از فولادها به پنج نوع مختلف با موارد مصرف مشخص، تحت
استاندارهای بین المللی تعریف شده در این زمینه تقسیم شده اند که هر یک از
آنها به شرح زیر می باشند.
نوع اول
این فولاد در آبکاری تغییر فرم نمی دهد.

 برای ساخت سنبه _ ماتریس _قالب های سرامیکی چینی _ کاشی _ ابزار برشی مانند تیغچه _ برقو_قلاویز _ تیغه های برش فلزات _ ابزار خم قالب های پرس و کشش و فرم دهنده و
قرقره عاج به کار می رود. در مقابل سایش بسیار مقاوم است.
نوع دوم
این فولاد نیز دارای خواص فولاد بالا (2080) می باشد. با داشتن تنگستن اضافی دارای راندمان کار بسیار بالا بوده و در مقابل حرارت ناشی از کار خاصیت  برشی خود را به خوبی حفظ می نماید.

نوع سوم
فولادی است مقاوم در مقابل ضربه و فشار برای ساخت انواع سنبه های پر استقامت سنبه
های حکاکی _ زرگری و ضرب مسکوکات _ انواع قلم _ ماتریس برش _ تیغچه های  برش ورق و میله گردهای فولادی با ضخامت و سختی زیاد به کار می رود. در  کارخانجات میخ سازی نیز مصرف می شود. برای برش چوب نیز مورد استفاده قرار  می گیرد. با تغییر درجه بازگشت به عنوان گرمکار نیز به کار می رود.

--------------------------------------------------

 

نوع چهارم
این فولاد با وجود قدرت برش زیاد برای ورق های نازک و مقاومت در مقابل اصطکاک شکننده نبوده و برای ابزار سردکار مانند ابزارهای نجاری _ سنبه _ ماتریس _  برش پرس و کشش و انواع ابزارهای اندازه گیری به کار می رود. در کارخانجات پروفیل سازی برای ساخت قرقره استفاده می شود پس از آبکاری فرم اصلی خود را  حفظ می نماید. با پلیش عالی برای ساخت انواع قالب های ملامین _ باکلیت و پلاستیک مصرف می شود.
نوع پنجم
فولاد نقره ای به صورت سنگ زده برای ساخت انواع سنبه _ پین _ مته _ حدیده _  قلاویز برقو و وسایل دقیق مانند محور ماشین های کوچک به کار می رود.

 
سامانه هوشمند ژورنال مقالات