تکنیک 19: چگونه در CATIA فایل Template درست نماییم؟

             
تکنیک 19: چگونه در CATIA فایل Template درست نماییم؟
نوشته شده توسط نبی الله پلنگ سوار   
جمعه ، 14 فروردين 1394 ، 12:15

 

کاربران کلیه نرم افزارهای طراحی بر این امر واقفند که فرق یک کاربر حرفه ای و آماتور در مدت زمان انجام کار (پروژه) می باشد و در نتیجه بهترین نرم افزار، نرم افزاری است که بتواند کار (پروژه) را در زمان کمتر، با ابزارها (امکانات) و انعطاف پذیری (راحتی) بیشتر تحویل نماید.

به عنوان مثال اگر شما به طور روزمره از یک فرمت نامه اداری در یک اداره خاص استفاده می نمایید که این فرمت شامل خط کشی، تاریخ، فرستنده، گیرنده، پاورقی و ... است که در نرم افزار Word  به صورت فایل تمپلیت (Template) ذخیره می نمایید، تا برای نوشتن نامه های جدید نیازی به دوباره کاری و اتلاف وقت زیاد نباشد. در واقع فرمت نامه شما همیشه ثابت و فقط متن و موضوع آن را عوض می نمایید.

مقدمه بالا حاکی از آن است که در نرم افزار طراحی CATIA نیز می توانیم فایل های تمپلیت (Template) ایجاد نموده تا در زمان ایجاد قطعات و مجموعه های مونتاژی نیازی به دوباره کاری نداشته باشیم و در نتیجه زمان رو به نفع خودمون ذخیره نماییم.

در نرم افزار  CATIA امکان ایجاد فایل Template به صورت مستقیم وجود ندارد، به عنوان مثال در نرم افزار طراحی Solid Works پس از ایجاد پارت یا هما قطعه، می توانید فایل خودتون را به صورت مستقیم با فرمت Template ذخیره نمایید و هر زمان نیاز داشتید می توانید وارد محیط پارت (محیط طراحی) شده و از آن فایل استفاده نمایید.

اما در نرم افزار CATIA قابلیت جالبی وجود دارد که به کاتالوگ سازی (Catalog) معروف است. شما قادر خواهید بود فایل هایی را که بعدها به آن نیاز دارید را به صورت کاتالوگ تبدیل نموده و هر زمان که به آن نیاز داشید در محیط طراحی قطعه (Part Design) و یا مونتاژ (Assembly Design) از آن استفاده نمایید.

جهت ورود به محیط کاتالوگ سازی CATIA بایستی از منوی کرکره ای Start بر زیر منوی Infrastructure کلیک نموده و سپس بر محیط Catalog Editor کلیک می نماییم.


برای اینکه کاربرد تمپلیت سازی (Template) برای شما کاربر عزیز CATIA جذاب تر شود، قصد داریم به کمک ساخت یک فایل تمپلیت (Template) به عنوان پارتی که همیشه در مونتاژها از آن استفاده می نمایید، یک قابلیت استثنائی از نرم افزار CATIA را به تصویر کشیده، که این قابلیت در سایر نرم افزارهای طراحی وجود ندارد و این قابلیت قادر خواهد بود یکی از مشکلات بزرگ طراحان را برای همیشه حل نماید.

لازم به ذکر است که این قابلیت نرم افزار CATIA در راستای استفاده بهینه از زمان و همچنین کاهش عملیات تکراری و ملال آور در هنگام طراحی و نقشه کشی به کمک کامپیوتر می باشد.

حال مسئله بدین صورت مطرح می گردد:

چگونه قادر خواهیم بود در محیط مونتاژ CATIA در بخش BOM of Materials پارامترهایی از قبیل وزن (WHT)، جنس (Material) و یا هر پارامتر دیگری را اضافه نماییم؟

به طوری که این پارامترها برای هر Part به طور اتوماتیک در BOM of Materials (که در این بخش نقشه های مونتاژی تهیه می شود) درج گردیده و در هنگام تغییر در وزن قطعات و یا جنس آن ها، این پارامترها به طور اتوماتیک آپدیت شده و نیازی به وارد کردن دستی آن ها نباشد؟

این قابلیت نرم افزار CATIA زمانی که تعداد قطعات زیاد باشد خیلی به ما کمک خواهد کرد.

کاربران عزیز نرم افزارهای طراحی می دانند که پارمترهایی مثل وزن و جنس قطعه باید حتما در جدول نقشه وجود داشته باشد تا بر اساس این پارامترها برای ساخت قطعات برنامه ریزی شود.

از طرفی می دانید پارامترهایی که در BOM of Materials نقشه ها درج می شود از روی مشخصات (Propertise) قطعات برداشته می شود که با راست کلیک بر روی هر قطعه (Part) و انتخاب گزینه  propertise خصوصیات تعریف شده به صورت پیش فرض رو می توانید مشاهده نمایید.

حال اگر ما قادر باشیم این پارامترها را مطابق با خواسته های خویش تغییر دهیم (اضافه و یا کم نماییم) می توانیم پارامترهای بیشتری به BOM of Materials اضافه نماییم. یعنی در واقع یک BOM of Materials سفارشی ایجاد نماییم.

بنابراین قصد داریم یک قطعه (Part) را به عنوان الگو یا همان تمپلیت (Template) ایجاد نماییم که:

* برای آن متریال (جنس) تعریف شده باشد.

* ثانیا وزن آن نیز محاسبه شود.

* این وزن وجود خارجی نداشته باشد.

* پارامترهای مورد نظر خود را در propertis ایجاد نموده تا بتوانیم BOM of Materials مورد نظر را استخراج نمود.

* وزن و متریال به مقادیر خودشان لینک شده باشند، یعنی با تغیرات وزن و یا جنس، مقادیر آن ها در propertis تغییر نماید.

* و به طور خلاصه هر تغییری که نیاز باشد بتوانیم به راحتی ایجاد نماییم.

شما کاربران عزیز نرم افزار CATIA می توانید فیلم آموزشی (چگونه در CATIA فایل Template درست نماییم؟)  را با کلیک بر لینک زیر دانلود نمایید:

آموزش گام به گام نرم افزار CATIA

آموزش گام به گام نرم افزار CATIA

آموزش گام به گام نرم افزار CATIA

 


 
سامانه هوشمند ژورنال مقالات