مراقبت از بيرينگهاي در حال كار

             
مراقبت از بيرينگهاي در حال كار
نوشته شده توسط مجتبي مودي   
يكشنبه ، 12 شهریور 1391 ، 00:10

مراقبت از بيرينگهاي در حال كار

بيرينگهاي اصلي و حساس در ماشين الاتي كه نقش اساسي در توليد دارند و توقيف انها زيانهاي جدي به بار مي اورد بايد به طور منظم بازرسي شوند در موارد ديگر كه ماشين مزبور اهميت كمتري داشته و يا قطعات يدكي ان ارزانتر باشند مي توان مساله بازرسي را صرفا به كنترل روان كننده منحصر كرد در اين مبحث بازرسي ار بيرينگهاي در حال كار به چهار قسمت تقسيم نموده ايم:

الف- بازرسي از طريق گوش دادن:

براي اين منظور  از دستگاه صدا سنجي  استفاده مي شود و در صورت در دسترس نبودن يك سر يك پيچ گوشتي و يا وسيله اي مشابه را تا حد امكان به محفظه بيرينگ نزديك كنيد و گوش خود را در طرف ديگر قرار دهيد و با دقت گوش كنيد . يك بيرينگ سالم فقط صدايي شبيه صداي چرخيدن يا فرفره توليد خواهد نمود. بر خلاف ان يك بيرينگ معيوب توليد سر و صداي زياد و نامنظم و همهمه مانند خواهد نمود.

ب- كنترل حرارت به وسيله لمس نمودن:

دماي بيرينگ را به وسيله دماسنج مخصوص مي توان اندازه گرفت . در حال حاضر دستگاه بسيار دقيق ترمومتر ديجيتالي براي اندازه گيري ميزان حرارت بكار ميرود ولي در صورتيكه اين وسايل در اختيار نباشد مي توان با قرار دادن كف دست روي محفظه بيرينگ از دماي تقريبي ان اطلاع حاصل نمود اگر دماي بيرينگ بطور ناگهاني زياد و ياد دستخوش تغيرات ناگهاني شود معمولا نشانه خرابي مي باشد . دليل اين مسايل ممكن است كم و يا زياد بودن مقدار روان كننده،ناخالصي ها ، وارد كردن بار بيش از حد مجاز روي بيرينگ اسيب ديده گي و يا گير داشتن آن ، آزادي يا لقي ناكافي و يا اصطكاك زياد و در كاسه نمدها و يا انتقال حرارت به بيرينگ از سوي منابع خارجي باشد.همچنين بايد به اين نكته توجه داشت كه معمولا بلافاصله پس از روغنكاري يك افزايش دماي طبيعي به وقوع مي پيوندد كه ممكن است يك تا دو روز ادامه داشته باشد.

ج- مراقبت چشمي:

بايد مراقب بود كه روان كننده از كاسه نمدها به علت خرابي انها و يا بخاطر جا نزدن در پوش ها بيرون نزند.همچنين ناخالصي ها معمولا رنگ روان كننده را تغيير داده و باعث تيره شدن آنها مي شوند . وضعيت كاسه نمدها را مرتبا كنترل كنيد چون ممكن است كه مايعات و يا گازهاي فاسد كننده و يا خيلي داغ به ساختمان داخل بيرينگ راه يابند و همچنين در صورت وجود ماشين هاي خودكار تزريق روان كننده به بيرينگ،بايد از صحت عملكرد اين ماشين ها اطمينان حاصل نمود .

د- روان كردن:

اجزاء بيرينگ را بايد طبق دستورالعمل كارخانه سازنده متناوبا روان نمود. مجاري گريس خور را بايد قبل از تزريق گريس تازه بايد كاملا پاك كرد . اگر اين مجاري در محفظه بيرينگ پيش بيني نشده باشد ، ابتدا بايد ماشين را متوقف كرده و سپس اين كار را انجام داد. در پوش محفظه و يا پوشش هاي انتهايي آن را ابتدا برداشته و با خروج كامل گريس قبلي ،اجزاء داخلي بيرينگ را به گريس تازه آغشته نماييد. حتي در مواردي كه محفظه بيرينگ داراي مجاري تزريق روان كننده است لازم است گريس موجود هر چند وقت يكبار با گريس تازه جايگزين شود.

ه-روانكاري با روغن:

سطح روغن بيرينگ را مرتبا چك كنيد و در صورت نياز اضافه نماييد.مطم‌ءن شويد كه مجراي هواي نشانگر سطح روغن بسته نشده باشد. موقع تعويض روغن ،ابتدا بايد روغن قبلي را بطور كامل تخليه كرد و بيرينگ را يكبار با همان نوع روغن شستشو داد. وقتي روانكاري با روش حمام روغن باشد. در دماي بالاتر تعويض روغن را بايد جدي تر گرفت در دماي 100درجه سانتي گراد چهار بار در سال و در دماي 120درجه سانتي گراد هر ماه و در دماي 130درجه سانتي گراد در هر هفته بايد روغن بيرينگ را بطور كامل تعويض نمود.

منابع:

1-بلبرينگهاي پر مصرركت رول آرت

 


 
سامانه هوشمند ژورنال مقالات