کاهش ضربه قوچ در ايستگاه پمپاژ(انتخاب پمپ با اینرسی مناسبک

             
کاهش ضربه قوچ در ايستگاه پمپاژ(انتخاب پمپ با اینرسی مناسبک
شنبه ، 4 شهریور 1391 ، 00:04

در یک پمپ سانتریفوژ با اینرسی چرخشی مناسب ، در صورتیکه پره های پمپ تا مدت زمانی پس از قطع نیرو به چرخش خود ادامه دهند ، در هنگام ایجاد فشار منفی به علت تغذیه لوله رانش با جریان حاصل از چرخش پره های پمپ ، در کاهش اثرات ضربه قوچ موثر واقع خواهد شد.

یکی از مشکلات مهندسان ایرانی در محاسبه ضربه قوچ عدم دسترسی به عدد ممان اینرسی پمپ می باشد اگرچه این عدد باید از سازنده درخواست گردد.

برای افزایش پارامتر اینرسی پمپ یا توربین می توان از چرخ لنگر استفاده نمود تا موجب ازدیاد اینرسی این ماشین های آبی گردد. چرخ لنگری که برروی موتور محرک نصب می گردد ، با ذخیره انرژی جنبشی ، پس از قطع یا خاموشی نیروی محرک مانع از کاهش سریع تلمبه می گردد و این امر موجب کاهش تغییرات سرعت در واحد زمان خواهد شد که خود اثر مهمی در ایجاد ضربه قوچ به صورت تدریجی داشته و از ایجاد موج فشار شدید جلوگیری می کند.

معمولا کاربرد چرخ لنگر وزین دو اشکال عمده دارد اولاً در شروع کار جریان یا آمپر راه اندازی را بی اندازه افزایش می دهد و ثانیاَ محدودیت فضا و مکان را باعث می شود، از اینرو استفاده از این وسیله فقط در تاسیساتی نظیر پمپهای کوچک و حداکثر تا2 کیلومتر خط لوله استفاده می شود.

چرخ لنگرهائی را که ممان اینرسی آنها تا دو برابر ممان اینرسی الکتروپمپ است می توان مستقیماَ و بدون نیاز به یاتاقان بندی مجزا بر روی محور الکتروموتور نصب کرد.

برای چرخ لنگرهای بزرگتر باید شاسی مخصوص ساخته شود و برای جلوگیری از اعمال نیروهای غیر مجاز به بلبرینگ های محورهای الکتروپمپ باید چرخ لنگر را یاتاقان بندی کرد که این عمل کار چندان پر هزینه و مشکلی نیست و ضمناَ اگر مشکل راه اندازی چرخ لنگر در موقع راه اندازی الکتروموتور  نیز وجود داشته باشد با استفاده از کوپلینگهای هیدورولیکی یا استارترهای مخصوص می توان این مشکل را نیز برطرف کرد. مکانیزم عملکرد کوپلینگهای هیدرولیکی طوری است که با استفاده از آن الکتروموتور به راحتی در مدت زمان لازم به دور نامی خود می رسد ولی چرخ لنگر و پمپ در زمان بیشتر و آهسته آهسته به دور نامی می رسند.

در ایستگاههای پمپاژ با طول خط بیشتر از 2 کیلومتر نیز که در آنها مشکل ضربه قوچ معمولا با استفاده از مخازن ضربه گیر حل می شود استفاده از ترکیب چرخ لنگر و مخزن ضربه گیر می تواند ابعاد مخازن ضربه گیر را کاهش داده و سیستم ها را ارزانتر بکند. استفاده از چرخ لنگر تاثیر بسیار خوبی در جلوگیری از پدیده کوبیده شدن شیرهای یکطرفه نیز دارد.

آخرین بروز رسانی مطلب در يكشنبه ، 5 شهریور 1391 ، 05:58
 
سامانه هوشمند ژورنال مقالات