تاریخچه کمپانی‌های اتومبیل سازی جهان " كمپاني رنو"

             
تاریخچه کمپانی‌های اتومبیل سازی جهان " كمپاني رنو"
نوشته شده توسط میثم بهروز   
شنبه ، 12 فروردين 1391 ، 08:43

لوسین رنو در فوریه سال 1877 در یک خانواده با شخصیت و محترم در پاریس بدنیا آمد او کوچکترین فرزند خانواده بود و دو خواهر و دو برادر داشت ، پدر او آلفرد یک تاجر وظیفه شناس و با وجدان بود، او در راحتی و خوش اقبالی از ایتدا تا انتها کارش فروش پارچه و دکمه بود، مادرش لوسیه دختر یکی از مغازه داران بود که از هنر و سرگرمی لذت می برد.

لوسین رنو یک بچه ناز پرورده بود. او در جوانی به هر چیزی که مربوط به مکانیک، ماشین بخار و برق بود علاقه داشت و با شور و شوق بسیار آن را توسعه میداد .

خانواده رنو خانه دومی داشتند در بیلانکورت، نزدیک پاریس، در آنجا یک باغ و یک آلونک وجود داشت که لوسین جوان اولین کارهایش را آنجا انجام میداد .

مطالعات و تحصیلات مورد علاقه لوسین نبود ولی لوسین دوران نوجوانی اش را با دو چیز حیاتی و با ارزش پشت سر گذاشت .

1 ـ درک مستقیم حسی 2 ـ کاربرد عملی

 

لوسین در سن 20 سالگی یک قطعه از سه چرخ را به یک چهار چرخه اضافه کرد و اختراعی کرد که در آن زمان خیلی زود اتومبیل به حرکت می افتاد. او گیربکس را اختراع کرد .

بعد از این اختراع توسط رنو، انتقال نیرو توسط زنجیر به چرخ حذف شد و گیربکس جای آن را گرفت .

او در مورد اختراعش مطمئن بود و شرط بست که ماشین او میتواند شیب 13‌% را بالا رود. اگر چه دوستانش اول باور نمی کردند که لوسین شرط را ببرد ولی تنها او شرط را برد ، همچنین 12 سفارش اولش را با پول نقد گرفت . و دوره ای از زندگیش شروع شد. چند ماه بعد او احساس کرد که یک حق انحصار و امتیاز برای کار خود دارد که میتواند برای آینده به ثروت برسد ، او خیلی زود در صنایع زمان خودش مطرح شد .

 

دو برادرش مارسل و فرناند که برای خود مستقل شده بودند و تجارت میکردند. در سال 1899 به وی ملحق شدند و با یک سرمایه کوچک و بدون دخالت دادن دیگران کمپانی برادران رنو را تاسیس کردند. پس از چند ماه برادران رنو وی را ترک کرده و برای در نظر گرفتند به شرطی که تنیجه عملکردش را به آنها گزارش کند. با این کار، کار رنو مورد شک برادران قرار گرفت. او به آنها ثابت کرد که در مورد وی اشتباه میکنند و پس از چندی مارسل و رنو مسابقه ای در نظر گرفتند که کار خود را در ملا عام به نمایش گذاشته و با این مسابقه بین شهرهای پاریس ـ تروویل ، پاریس ـ برداکس ، پاریس ـ استد ، پاریس ـ پاریس ، برلین و بیشتر شهرهای مهم صنعتی مثل پاریس ـ وین ، که در این مسابقات پیروزی مارسل در سال 1902 با اثبات رسید .

 

محبوبیت آنها بین مردم باعث سفارشات متعددی بعد از هر مسابقه شد .

با گسترش سریع شرکت ، فروش سالانه آنها بالا گرفت و با توسعه نیروی کار در سال 1902 توانستند وسعت کارخانه را به 7500 متر مبع گسترش دهند .

آنها با بوجود آوردن اولین نمایشگاه و فروشگاه اتومبیل در آن زمان، کاتالوگ رنو را نیز با چندین مدل ارائه دادند. در همان سال لوسین اقدام به ساخت اولین موتور رنو با چهار سیلندر و 24 اسب بخار نمود و خیلی زود بعد از آن امتیاز موتور توربو را برای او در بر داشت .

 

در سال 1903 در مسابقه ای که بین پاریس و مادرید انجام شد در اثر تصادف مارسل کشته شد. ( در سن 31 سالگی ) در این تصادف 6 نفر کشته و 15 نفر آسیب دیدند. این حادثه در فرانسه عزای ملی خوانده شد .

این یک فاجعه برای رنو بود که نه تنها برادرش را بلکه یک حامی بزرگ را از دست داده بود .

رنو جهت ابزار یک هدف خوب و بدست آوردن یک تخصص خوب برای رانندگی و دفاع از حیثیت کمپانی این مسابقه را تشکیل داده بود .

در همان زمان فرناند شروع به دائر کردن فروش محصولات برادران رنو و شبکه فروش و تاسیس کمپانی در خارج از فرانسه، در کشورهای انگلستان ـ بلژیک ـ ایتالیا ـ آلمان ـ اسپانیا و ایالت متحده آمریکا نموده بود .

در سال 1919 لوئیس رنو در صنایع اتومبیل اروپا بطور جداگانه در مقابل رقیبان آمریکایی رخنه کرد و با آنها رقابت نمود .

در آن زمان آمریکا درگیر جنگ بود. در فرانسه قدرت خرید بین مردم کم بود و از اتومبیل به عنوان یک وسیله تفننی استفاده می شد .

 

بعد از اولین بحران اقتصادی در سالهای 1920 و 1921 که دنیای اقتصاد را بن بست کشانده بود، رنو توانست خود را بطور شناور و نگهداشته و جلوی رقبا سربلند بیرون آید، مثل کمپانی فورد که در آن زمان آنقدر عقب رفته بود که کارش را سر هم بندی میکرد .

در زمان صلح بعد از جنگ جهانی اول = در آن زمان لوئیس رنو هر چیزی که یک موتور داشت را ساخت مثل اتومبیل، ماشینهای تجاری، ون، اتوبوس، تراکتور و ماشینهای کشاورزی که ماشینهای کشاورزی بعد از جنگ جانشین تانک شده بود و با نام کاتر پیلار به بازار عرضه شد و کشتی و انواع موتور، ماشینهای ریلی و انواع موتورهای هواپیما .

منبع کارگاه تولیدی آن توسط آهن قراضه ، شنهای ساحل، جنگلها، کارخانه های چوب بری و هر چیزی که قابل استفاده و تولید بود تغذیه می شد .

همزمان با سایر توضیحات ذکر شده، تولیداتی چون فلزات، مقوا سازی، محصولات الکتریکی ، صنایع لاستیک ، نفت و روغنها نیز جزء کمپانیهای وی به شمار می رفت. او کارخانه هایی را می خرید که ارزان قیمت و از کیفیت بالایی برخوردار بود و به آنها احتیاج داشت .

کارخانه بیلانکورت اصلی ترین کارخانه بود با یک خط تولید اماآندره سیتروئن یک کارخانه مدرن درست کرده بود با یک خط تولید که رنو تا سال 1922 اینکار را نکرده بود. لوئیس رنو یک کارخانه بزرگ در جزیره سکوئین ساخت او برای کارخانه بیلانکورت نقشه ای داشت که انرا تبدیل به محل سرگرمی کارگانش کند اما او این کار ا نکرد .

اولین خط تولید در سال 1929 شروع شد و در سال 1937 کارخانه تکمیل شد .

لوئیس رنو در سال 1944 کشته شد، او تا پایان عمر بیش از 500 اختراع مهم کرد از جمله اختراع دیفرانسیل و گاردن .

 

در سال 1919 کمپانی رنو برگترین شرکت در اروپا شناخته شد، در سال 1914 ششصد تاکسی رنو، 6500 سرباز را به جبهه مارن انتقال داد .

در سال 1978 کارخانجات Berlit و Saviem هم اکنون در این کمپانی ادغام شد .

هم اینک صنایع اتومبیل سازی RVI به ساخت اتوبوسهای برقی ـ انواع موتور واکسل، سیستمهای انتقال نیرو مشغول است. کارخانه های اتوبوس سازی رنو در آفریقا ـ اسپانیا ـ انگلستان ـ بولیوی ـ استرالیا ـ اندونزی ـ چکسلواکی و ایران مشغول بکار هستند .

رنو در حدود 50 سال در مورد تجزیه و تحلیل تصادفات و همچنین در زمینه بیو مکانیک کار می کند و همچنین بانک اطلاعات گستردهای دارد که هر سال بیش از 300 مورد اطلاعات جدید به آن اضافه می شود .

رنو اولین خودرو ساز ارائه کننده کمربندهای ایمنی با محدود کننده نیرو و کیسه های برنامه ریزی شده با باد شدن کنترل شده و پیشتاز ایمنی خودرو در جهان است .

دفتر مرکزی رنو در لیون و مهترین کارخانجات آن در آنونال و نیس واقعند .

کمپانی رنو در سال 1990 مالک تمامی کمپانی ماک آمریکا شد و در حال حاضر نیز مالک ان است .

در سال 1999 خرید 37‌% نیسان و خرید و بعد بقیه سهام آن مالک نیسان ژاپن شد و بعد در همین سال سامسونگ هم به رنو پیوست و در سال 2000 قراردادی بین ولوو و رنو امضاء شد که نشانگر استراتژی رنو می باشد همچنین رنو حضور فعالی در ساخت کامیون داشت هم اکنون 20‌% سهام ولوو از آن رنو است .

در سال 2001 ساخت دوچرخه های کوهستانی و خیابانی را آغاز کرد .

مشارکت رنو و نیسان سبب شد که نیسان به سود دهی بیشتری برسد .

رنو پر فروش ترین و مهمترین کمپانی خودرو ساز در اروپای غربی است .

در اسلوونی رنو اولین تولید کننده خودرو است .

در ترکیه به عنوان بزرگترین فروشنده خودرو معروف است .

و در روسیه سیر صعودی فروش را دارد .

اتومبیلهای ساخت کمپانی رنو نخستین اتومبیلهایی هستند که مجهز به سیستم کنترل باد طایرها هستند .

کمپانی رنو اولین کمپانی اتومبیل است که سعی فراوان در امر پاکیزگی محیط زیست دارد و از سال 1994 به بعد BMW ـ فیات ـ روور را نیز با خود همصدا کرده است .

رنوی ول ساتیس بی صداترین اتومبیل جهان شناخته شد .

رنوی مگان 2 و ول سایتس ، ایمن ترین اتومبیلهای جهان شناخته شده است .

موتور سیستم انتقال قدرت پژو 607 ( لوکس ترین مدل پژو ) با کمک و مشارکت رنو طراحی و ساخته شده .

تولید مشترک رنو و اپل در سال 1996 بنام 82 X تولید خودروی ترافیک رنو و ویوار اپل .

رنو اولین تولیدکننده اتومبیل با سیستم ماهواره ای، با مشارکت فارنس تله کام بنام ادیس لاین .

نخستین رنو 5 در ژانویه سال 1972 ساخته شد و فقط در دو نوع عرضه می شد در 5L و 5TL .

= 5L دارای موتور 4 سیلندر، میل لنگ متکی بر 3 یاطاقان ثابت به حجم سیلندر 782 cm مکعب به قدرت 34 اسب بخار. این موتور از موتور رنو 4 مشتق شده است .

 

= 5TL دارای موتور 4 سیلندر با میل لنگ متکی بر 5 یاطاقان ثابت به حجم سیلندر 956 cm مکعب به قدرت 43 اسب بخار. این موتور از موتور رنو 6 TL که حجم سیلندری برابر 1108 cm مکعب دارد مشتق شده لیکن حجم سیلندر آن به حد کنونی تقلیل یافته و در برابر برای آنکه همان قدرت را حفظ کند نسبت حجمی تراکم مخلوط بنزین و هوا در آن افزایش داده شده است .

دو مدل مزبور به فنر بندی مبتنی بر میله های پیچشی که در رنو 4 و رنو6 بکار می روند و کارآیی شان به ثبوت رسیده است مجهزند .

جعبه دنده از رنو 6TL به رعایت گرفته شده. تفاوت عمده این دو مدل در تجهیزات مربوط به ترمز آنهاست .

در رنو 5L عیناً‌ کاسه ترمزهای چهارگانه رنو 4 بکار رفته اند و ترمز دستی بر چرخهای جلو عمل میکند، در حالی که رنو 5TL در چرخهای جلو از ترمز دیسک رنو بهره مند شده است. در چرخهای عقب آن از ترمز کاسه ای استفاده شده و ترمز دستی ب چرخ های عقب عمل میکند .

مدلهای 1973 : به انتخاب خریدار و با هزینه اضافی، بصورت (( دنده در گیربکس )) نیز عرضه میشود در این صورت در طی سالها رفته رفته جانشین صورت (( دنده در فرمان )) میشود و از آن پس در همه مدلهای مشابه بطور (( سری )) عرضه می گردد .

در آوریل 1974 ، مدل رنو 5LS به بازار عرضه می شود .

SLS رنو: موتور 4 سیلندر با میل لنگ متکی بر پنج یاطاقان ثابت، به حجم سیلندر 1294 cm مکعب و دارای کاربراتور گلویی .

این موتور در 6000 دور در دقیقه 64 اسب بخار DIN تولید میکند.

 

موتوری ست مشتق از موتور رنو 12TS جعبه دنده رنو 6TL مشتق شده ولی جهت تطبیق با موتور 1300 در آن تجدید نظرهایی صورت گرفته است. دسته دنده بصورت (( دنده گیربکس )) به طور (( سری )) در این مدل عرضه می شود .

توانایی های افزونی که از که از کار برد این موتور بدست آمده مستلزم تقویت مجموعه تجهیزات ترمز شده است و این امر باعث استفاده از بوستر بندیکس Bendix مدل (( ماستر ـ واک )) ( Vac ـ Mastar ) صورت گرفته است .

داشبورد مجهز به دور شمار موتور، شیشه عقب مجهز به برف پاک کن و شیشه شو ، چرخهای مدل اسپرت ، مدل 5LS را از مدل 5TL متمایز می سازند به علاوه چراغهای جلو از مدل خاصی هسنتد که جهت این اتومبیل طراحی شده است در این چراغها علاوه بر نورهای بالا و پایین ( آیین نامه های اروپایی ) یک لامپ گازی جهت کمک به نور بالا در جاده بکار رفته است .

در ماررس 1975، رنو 5LS به رنو 5TS مبدل میشود. مدل تازه تقریباً‌ همه مشخصات سلف خود را دارد با این تفاوت که ، با تجدید نظر در نسبت دور دنده 4 تواناییهای آن کمی بیشتر شده است .

تجهیزات درون اتومبیل نیز غنی تر شده : صندلیهای جلو از مدل تازه هستند و کمربند ایمنی با جمع کننده خودکار، چراغ دنده عقب و اجزایی دیگر نیز اضافه شده است از مدلهای 1976 به بعد : تغیییرات عمده ای در انواع صورتهای این مدل داده می شود که مهمترین آنها عبارتند از : میل لنگ جدید در مدل 5TL ، میل بادامک جدید درمدل های 5TL و 5TS ، استفاده از مولد برق متناوب ( آلترناتور ) به جای دینام ( که برق یکسو تولید می شود ) در مدل 5L مدل تازه ایی نیز به نام رنو5Societe عرضه می شود که همان مشخصات 5TL را داراست و به جای شیشه های عقب آن ورق فلز بکار رفته .

 

در فوریه 1976 ، مدل رنو GTL به بازار عرضه می شود این مدل تازه به موتوری کم مصرف، مشتق از 5TS و دارای تنظیم های متفاوتی در مورد زمان احتراق و نحوه اختلاط بنزین و هوا، مجهز است همچنین این مدل از مجموعه جعبه دنده ـ‌ دیفرانسیل تازه ای برخوردار است .

هدف این مدل ، استفاده مقرون به صرفه در مناطق پر ازدحام شهری بوده است و طرفین آن به وسیله نوارهایی از جنس پولی ـ‌ استر ( Polyester ) که ادامه سپرهای جلو وعقب قرار دارند حفاظت شده اند .

مدلهای 1977 : در همه مدلها : کاربراتور غیر قابل دستکاری نصب می شود به جز در مورد پیچ تنظیم دور کم موتور کسی مگر تعمیرکاران تعمیرگاههای مجاز رنو نمی تواند در تنظیم های کاربراتور تغییری بدهد دراین مدل تغییراتی در نحوه قفل شدن دنده عقب داده شده است .

در مدل رنو 5L : موتوری جدید ، به حجم سیلندر 845 cm مکعب به جای 782 cm مکعب و قادر به استفاده از بنزین معمولی بکار برده می شود . این موتور به قدرت 36 اسب بخار DIN است دسته دنده بصورت (( دنده گیربوکس )) است بدین سان از مدلهای 1977 به بعد همه مدلهای رنو 5 بطور ((‌سری )) به ((دنده گیر بوکس )) مجهزند .

در مدل 5TS : از چراغهای جلو مجهز به لامپ گازی H4 استفاده شده است. در مدلهای 1978 : حرف L در مورد مدل پایه حذف می گردد ، بطوریکه از مدلهای 1978 به اینسو رنو 5L به عنوان رنو 5 خوانده می شود. در همه مدلها : الحاق شد شاخه مادگی جهت عیب یابی و تنظیم موتور : در مدل رنو 5Societe میتوان از دور موتور یکی را برگزید : خواه موتور 5TL را که 956 cm مکعب حجم سیلندر دارد و خواه موتور 5 را که حجم سیلندر آن برابر 845 cm مکعب است و بنزین معمولی می سوزاند .

 

در فوریه 1978 رنو 5 Autematic 1300 به بازار عرضه می شود این مدل به جعبه دنده اتوماتیک ، متصل به یک مبدل گشتاور ( تورک کانورتر ) ، مجهز است و درآن از همان موتور 5GTL با انجام تغییراتی در مورد نسبت و زمان احتراق ، استفاده شده است. فنر بندی مجموعه تجهیزات ترمز و ملحقات داشبورد با مدل 5GTL یکسان است .

مدلهای 1979 در همه مدلها : مسافت شمار ((‌روزانه ))‌ ( صفر شونده ) شش رقمی شده است سرنشینان عقب نیز به کمربند ایمنی مجهز شده اند. مدلهای 1980 : تجدید نظر کلی در مدلهای TL و GTL استفاده از موتور جدید و عرضه یک صورت پنج در .

موتور تازه 1108 cm مکعب حجم سیلندر دارد و در 4400 دور در دقیقه 45 اسب بخار DIN قوی تولید میکند .

 این موتور شامل میل بادامک جدید است که از مدت گشودگی همزمان سوپاپهای ((دود)) و ((‌بنزین)) می کاهد، بطوری که دور کم موتور منظم تر، شتاب اتومبیل یکنواخت تر و بالاخره مصرف بنزین در حدود 25 تا 30 درصد در استفاده شهری کمتر شده است به جز رنو 5TS همه مدلها علاوه بر صورت معمول سه در به صورت پنج در نیز عرضه می شوند تا سال1981

 
سامانه هوشمند ژورنال مقالات