سیستمهای پاشش اتانول

             
سیستمهای پاشش اتانول
نوشته شده توسط پیمان محمدپور   
پنجشنبه ، 3 فروردين 1391 ، 10:57

به خاطر ابداع تزريق مستقيم سوخت باید شکر گزار بود. همراهی بنزین و اتانول پتانسيل اين را دارد تا راندمان سوخت را بهبود دهد.

دولت فدرال تلاش مي كند تا از واردات بنزين تصفیه شده با اتانول جلوگيري كند كه لطفي در حق كشاورزان آمريكايي بوده است اما ضربه اي به رانندگی عمومی. مساله ساده است – پمپاژ 85% اتانول در برابر 15% بنزین- E85 در باك سوخت خودروها هزينه بيشتري براي هر مايل نسبت به سوخت گيري همان خودرو با بنزین معمولي در بر دارد. مضرات اتانول بدون  بكارگيري مزيتهايش آزار دهنده است.
ترازنامه اتانول در چندين دهه به خوبي درك شده است . از آنجا که چگالي انرژي اتانول حدودا 66 درصد نسبت به گازوئيل است، مصرف سوخت در هر مايل هنگامي كه اتانول به عنوان يك جايگزين مستقيم بكار مي رود قابل قبول نیست. درطرف ديگر قضيه، عدد اکتان اتانول 100 می باشد، در عوض 85 برای بنزین، كه نسبتهاي تراكم بيشتری را ايجاد مي كند .وقتي كه حالت اتانول از مايع به گاز به در حین فرایند سوختن تغيير مي كند ، 2.6 بار بيشتر از گازوئيل گرما جذب مي كند ، يك تاثير خنك كنندگی خيلي سودمند. بنابراين چگونه مزيتهاي اتانول را براي بهينه سازي در حمل و نقل مدرن بكار مي گيريم ؟ 
در طول جنگ جهاني دوم ، بي ام و و دايملر بنز مخلوط آب و متانول را در موتورهاي هواپیماهای سوپرشارژدار ريختند تا از اخود احتراقی (DETNATION) جلوگيري كنند. در امريكا ، جنرال موتورز بعد از جنگ تحقيق مشابهي در خودرو رویایی لزابر 1951 انجام داد كه از يك موتور V8 سوپر شارژدار كه امکان کار با بنزین يا متانول را داشت قدرت می گرفت. راه را الدزموبيل 1962 جت فاير اف 85 هموار كرد، اولين خودروی توليدی توربوشارژ جهان ، كه از Turbo Racket Fluid بهره مي برد. تركيبي از آب ، متانول و مواد ضدزنگ استفاده شد، تا از خود احتراقی در نسبت تراكم 10.25:1 و فشار  5.0 psi جلوگيري كند . 
امروزه اكثر خودروهای مسابقه ای از تمامي روشهاي مايع – آب ، الكل ، نيترومتان ، به عنوان چایگزین سرب و اكسيد نيتروژن برای دستیابی به توان بیشتر استفاده می کنند . همچنين يك سری آزمایشات دولتی برای کمک به كرايسلر در دستیابی به هدفش برای بكارگيري گازوئيل و بنزین به جای هم در یک موتور در حال انجام است. اما اكثر رويدادهاي قابل احساس براي عموم استفاده از تكنولوژي در دسترس براي صرفه جویی در مصرف سوخت می باشد. تكنولوژي چیست؟ بنزین، E85 و تزريق مستقيم سوخت.
تحقیقات صورت گرفته توسط شرکت ریکاردو در بریتانیا و شرکت سیستمهای بهبود اتانول (EBS) در کمبریج ماساچوست در جهتی است که بتوانند راندمانی معادل گازوئیل دریافت کنند یعنی حدود 30% بهبود بدون تغییری عمده در سیستم فشار سوخت و عملکرد گازهای خروجی. 
هر دو شركت توربوشارژهاي قوي پيشنهاد مي كنند که نسبت تراکم 12.0:1 يا بالاتر را ایجاد می کند حدود نیمی از جابه جایی یک پیستون معمولي. ریکاردو از يك سنسور اكتان استفاده می کند که میزان جابه جایی سوپاپها و همچنین زمان باز و بسته شدن آنها و جرقه زنی را برای دستیابی به میزان بهینه اتانول پمپاژ شده در مخزن سوخت تغییر می دهد.  ، بالابر شير متغير ، و تغيير در شير و زمان آتش سوزي تا اينكه حداكثر مزيت هر اتانول پمپاژ شده  در مخزن سوخت را بگيرد . EBS یک سیستم سوخت تکمیلی ٍثانویه اضافه کرده است که یک موتور را قادر می سازد تا در هنگام پاشش E85 پاشش بنزین را نیز صورت دهد.       
 وانت بارهای سنگین اولین کاندیداهای این تکنولوژی هستند. هر دو شرکت ریکاردو و EBS سیستمهای اتانول پایه خود را به عنوان جنگجویانی در مقابل سیستمهای دیزلی برای گشتاورهای بالای 600 پوند-فوت در دورهای پایین و موتورهایی با ظرفیت بالای 3 لیتر پیشنهاد می کنند. اگر خودروسازان با این تکنولوژی کنار بیایند در سال 2016 استاندارد مصرف سوخت CAFE به 35.5 مایل بر گالن ارتقا می یابد. راندمانهای موجود خودروهای 4 سیلندر پیش پا افتاده خواهد بود و این خودروها آمادگی استفاده از Turbo Racket Fluid را پیدا می کنند.
 
انژکتور اتانول
 
منبع CARAND
 
سامانه هوشمند ژورنال مقالات