آیا آئودی می تواند موتور وانکل را زنده نگهدارد؟

             
آیا آئودی می تواند موتور وانکل را زنده نگهدارد؟
نوشته شده توسط پیمان محمدپور   
پنجشنبه ، 3 فروردين 1391 ، 10:55

تنها 1134 دستگاه مزدا RX-8 در سال 2010 خریداری شد. این به معنای استقبال اندک از این خودرو است که احتمالا مزدا را بر آن می دارد تا موتورهای دوار را فراموش کند. جای تاثر نیست چون هنوز راه نجاتی وجود دارد. تنها موتور جدید قرن بیستمی حیف است که بمیرد در حالیکه می تواند برای دهه ها ماموریت خود را انجام دهد. 

آئودی A1 E-Tron یک خودروی مفهومی است که سال گذشته در نمایشگاه ژنو معرفی شد و از امکانات موتور دوار استفاده می کند. مانند هر خودروی آینده نگر E-Tron از نیروی محرکه الکتریکی 101 اسب بخار که به چرخهای جلو داده می شود استفاده می کند. هنگامی که شارژ باتری 12 کیلو وات ساعت هون لیتیمی تمام می شود بعد از 30 مایل یا بیشتر رانندگی داخل شهر یک شارژر الکتریکی وارد مدار می شود که بین چرخهای عقب قرار دارد. یک موتور وانکل 254 سی سی تک روتور انرژی الکتریکی برابر 15 کیلو وات تولید می کند که مسافتی برابر 155 مایل را با 3.2 گالن بنزین طی می کند.

شرکت AVL اتریش که یک شرکت مهندسی متخصص در زمینه طراحی موتور به آئودی برای انجام این پروژه کمک کرده است. بنا به گفته قائم مقام AVL انواع موتورهای احتراق داخلی ، توربینها و سلولهای سوختی برای این مهم مورد آزمایش قرار گرفت. موتور وانکل به خاطر شایستگیهای کلاسیکش بهترین انتخاب بود : فشردگی ، همواری و قابلیت اطمینان . 

قطر روتور 9.4 اینچ می باشد که در یک سیلندر 9.8 اینچی می چرخد. یک شفت دینام  و موتور را می چرخاند. سوخت با یک سیستم انژکتور الکتریکی تحویل می گردد. جهت جلوگیری از انتشار گازهای زاید در هنگام استارت سرد ، حرارت به هدر رفته از موتور الکتریکی  و مدار قدرت روتور را همواره گرم می کند تا همواره آماده کار باشد.

قائم مقام  AVL  توضیح می دهد که اکثر راننده ها متوجه گردش 5000 دور دقیقه ای این روتور نمی شوند اگرچه نویز ثابت آن کمی آزار دهنده است . برای رفع این مشکل AVL پیشنهاد می کند که محدوده چرخش بین 3000 تا 7000 دور دقیقه محدود شود. 

اگر آئودی این تکنولوژی را ارئه دهد یک تکنولوژی خانگی را پی گرفته است . NSU که یک خودروساز آلمانی ست که در 1950 فلیکس وانکل را به خدمت گرفت در 1969 به فولکس واگن پیوست.

موتور وانکل آئودی

ترجمه و تلخیص از CARANDDRIVER

 
سامانه هوشمند ژورنال مقالات