موتور جدید فولکس واگن

             
موتور جدید فولکس واگن
نوشته شده توسط پیمان محمدپور   
پنجشنبه ، 3 فروردين 1391 ، 10:54

فولکس واگن در حال طراحی خانواده موتور بنزینی EA211 می باشدکه جایگزین خانواده EA11 خواهد شد. ظرفیت موتور این خانواده از 1 تا 1.6 لیتر می باشد که موتور 1.4 لیتری آن دارای توربوشارژر است. این موتور به جای موتور 2.5 لیتری که پایه محصولات این خودروساز در آمریک است قرار می گیرد . اگر چه از لحاظ توان از آن موتور ضعیفتر است (140 در برابر 170 اسب بخار) گشتاور آن کمی بیشتر است (184 پوند-فوت در برابر 177 پوند-فوت در دور 1400).

 موتور EA211 فولکس واگن

کاهش وزن و نوآوری در مسیر خنک کننده

بلوک سیلندر به جای چدن از آلومینیم ساخته شده است و لاینرهای  آن آهنی می باشند که در مجموع 42 پوند کاهش وزن را موجب شده اند. هر شاتون آن حدودا 1 پوند سبکتر است. همچنین وزن میل لنگ از 25 به 20 پوند رسیده که مجموعا موتور  49 پوند کاهش وزن داشته است و 20% مصرف سوخت آن بهتر شده است.

بهینه شدن مصرف سوخت به نوآوریهایی بستگی دارد.

اولی آنکه منیفولد دود به قسمت بالا انتقال پیدا کرده است ، دود مسیر کمتری برای رسیدن به توربوشارژر طی می کند و سریعتر به کاتالیست می رسد. محل آن دقیقا کنار توربوشارژر در مجاورت سرسیلندر می باشد . ورودی گردش آب به سر سیلندر با مسیر گردش آب مطابقت دارد . سوپاپهایی در مسیر، جریان را کنترل می کنند . با تمرکز گرما در سر سیلندر، موتور سریعتر گرم می شود و امکان کار با سوخت مازاد (rich) کمتر می شود. بر عکس وقتی دمای موتور بالا می رود سیستم خنک کننده با تمام ظرفیت می تواند تا 212 درجه فارنهایت گازهای خروجی را خنک کند.

قطعات موتور EA211 فولکس واگن

میل بادامک با یک تسمه حرکت می کند. این تسمه ها برای طول عمر موتور مناسب هستند . اگرچه به طول عمر موتور اشاره نشده است اما حداقل باید 100000 مایل باشد. سیستم تنظیم بادامکها که با تسمه کار می کند سبب تغییرات زمان باز و بسته شدن سوپاپهای دود و هوا و گشتاور انتهایی بالاتر و کاهش زمان پاسخ در دورهای پایین می شود.

سیستم اینترکولر از "هوا به هوا" به "هوا به آب" تغییر یافته است که با منیفولد هوا یکپارچه شده است.این سیستم،  مسیر بین کمپرسور توربو و سیلندرها را کاهش می دهد.

سیستم مدیریت سیلندر فعال

این سیستم ضربه های سیلندرها را به نصف کاهش مبدهد. معمولا برای موتورهای بزرگتر استفاده می شود. این سیستم شبیه سیستم موتور V8-4 lit بنتلی کانتیننتال و آئودی A8 است. در این سیستم میل بادامک به صورت یکپارچه ساخته نشده است ، بلکه از یک شفت با بادامکهایی با پروفیل جداگانه تشکیل شده است. پروفیلهای سیلندر 1 و 4 با یک پین شبیه سازی شده اند در حالی که دو تای دیگر کاملا کشویی و دارای دو شکل متفاوتند . یکی برای حالت نرمال و دیگری بدون پروفایل.

وقتی کامپیوتر موتور تشخیص دهد که سیلندرهای وسط زاید هستند یک عملگر کوچک ، یک پین را در مسیر قرار می دهد که نقش میل بادامک بدون پروفایل را بازی می کند . تمام پروسه از 36 میلی ثانیه تجاوز نمی کند . وقتی دور موتور بالاتر می رود این واکنشها هم سریعتر می شوند. موتور 1.4 در دور موتور 1400 تا 4000 با دو سیلندر کار می کند. مهندسین می گویند جهت جلوگیری از انتقال ارتعاشات به سرنشینان در حالت بی بار ، موتور با 2 سیلندر کار نمی کند.

 منبع CARANDDRIVER

 
سامانه هوشمند ژورنال مقالات