خودروهای خودکار و بدون راننده !

             
خودروهای خودکار و بدون راننده !
نوشته شده توسط پیمان محمدپور   
پنجشنبه ، 3 فروردين 1391 ، 10:52

باید نگران ورود خودروهای بدون راننده گوگل بود. تویوتا پریوس بدون راننده و دیگرمدلها با جنرال موتورز و سایر تیمها در نمایش خودروهای خوکار در نمایشگاه آژانس پروژه تحقیقات پیشرفته ایمنی در اواخر سال 2000 رقابت کرده اند. گوگل گزارش کرد پروژه خودرو بدون راننده بخشی از تلاشهای مخفیانه این شرکت برای بازارها و تکنولوژیهای جدید است.

برونی مدیر خودروهای مفهومی تکنولوژی پیشرفته جی ام می گوید برخی از خودروهای بدون راننده تا پایان این دهه وارد جاده ها خواهند شد.وی می گوید آنها کمی با هم تفاوت دارند اما به صورت مشابه کار می کنند. Chevy EN-V خودرویی الکتریکی و کوچک است که می تواند یک ، دو ، سه یا چهار چرخ ، یک و یا دو صندلی داشته باشد و بخشی از برنامه تقسیم حمل و نقل یک ابر شهر می باشد.

Chevy EN-V حداکثر سرعتی در حدود 25 مایل بر ساعت خواهد داشت که از لحاظ ایمنی با پیاده روها ، مسیر دوچرخه  و سایر وسائط نقلیه سازگاری داشته باشد و مجهت استفاده بهینه طول روز سریع شارژ می شود.

برونی می گوید این خودرو کارهایی انجام می دهد که دوچرخه و پیاده نمی توانند انجام دهند همچنین اتوبوس و یا قطار . او می گوید این خودروها به تکنولوژیهایی نظیر سیستم موقعیت یابی جهانی و انتنهای گسترده ارتباطی نیاز دارند زیرا در شهرهایی با ساختمانهای بلند جی پی اس دچار اختلال می شود. چون این خودروها در عمل تصادف نمی کنند بنا براین نیازی به تجهیزات ایمنی سنگین نظیر کیسه هوا و سپرهای ضد ضربه ندارند.

جی ام یادداشت تفاهمی برای پیوستن EN-V به شهر پاک تیانجین امضا کرده است. یک توسعه مشترک بین سنگاپور و تیانجین ، یک ابر شهر 12.3 میلیون نفری به همراه یک خط ریل پرسرعت 73 مایلی از پکن. شهر پاک دقیقا بیرون تیانجین است و 350000 نفر جمعیت دارد. اگر بتوانیم در آن اندازه این پروژه را تحقق بخشیم قطعا قابلیت گسترش به سایر شهرها را خواهد داشت. EN-V مختص کوچه ها و جاده ها میباشد.

من با این خودرو در یک گاراژ جی ام رانندگی کردم با حداکثر سرعتی در حدود 5 مایل بر ساعت. کار کردن با این خودروی حبابی به طرز باورنکردنی جالب و راحت می باشد.اهرمی برای حرکت دارد که اگر به جلو هل داده شود خودرو به جلو حرکت می کند و اگر به عقب کشیده شود ترمز گرفته می شود و برای رفتن به طرفین این اهرم حول مرکزیت پاها می چرخد.

ترجمه و تلخیص از موتورترند

 
سامانه هوشمند ژورنال مقالات