تست مزدا 3 2010

             
تست مزدا 3 2010
نوشته شده توسط پیمان محمدپور   
پنجشنبه ، 3 فروردين 1391 ، 10:49

خودروسازان ، مانند هنرمندان ، اغلب مجبورند خود را درگیر پيگيري کارهای بزرگی كنند ، حتي اگر این کار گیر دادن وسواسانه به خودشان باشد .
بعد از 5 سال حضور در بازار ، شركت مزدا مشهورترین مدل خود مزدا 3 اصلي را دوباره طراحي كرد.تنها یک پایان الهام بخش می توانست ناامیدی ناشی از این اقدام را کنترل کند.
هنگامي كه مزدا مدل 3 را در سال 2004 وارد بازار کرد ، از دیدن خودرویی که مصرف سوختی خوب را با خصوصيات يك اسپرت سدان تركيب کرده بود خوشحال شديم. اولین نسل مزدا 3 از آراستگی یا كيفيت داخلي هم چیزی کم نداشت.طراحي منحصر به فرد و تجهیزات انتخابی پرتعداد و متنوع مزدا 3 را یک سدان مجلل در کلاس خودروهای 4 در جوان پسند قرار داد. نگاه جديد هم فريبنده و هم متناسب است. ظاهر هنوزمي گويد مزدا 3 ، اما به واقع مدرن تر و خشن تر از شكل قبلي خود می باشد. گلگيرهاي جلو ، چراغهاي جلو و جلو پنجره ذوزنقه اي  خندان همگي خودروی اسپرت مزدا آر ايكس - 8 را تداعی می کنند. بر آمدگی خطی که از زیر درها تا کناره های خودرو بالا می آیند در مقایسه مزدا 3 جدید را پهنتر جلوه می دهند. در عقب ، یک جفت لوله اگزوز بیرون زده ساختار سپر مدلهاي اس را نمايش می دهد. ما مدل سدان را راندیم ، اما همانند قبل يك هاچ بک 5 درب نيز ارائه شده است.

مزدا 3 جدید بر روی پلت فرم تغییر یافته و تقویت شده فورد سي 1 ساخته شده است.علي رغم ساختار تقويت شده ، استفاده گسترده از فولاد با مقاومت بالا از افزایش وزن آن جلوگيري كرده است. فاصله بين محور جلو و عقب و پهنای خودرو تغييری نكرده است ، ارتفاع آن کمتر از يك اينچ ، و طول كلي بيش از 3 اينچ افزایش یافته است و در نهایت كمتر از 181 اينچ می باشد.  با ورود به جاده استفاده مجدد از سیستمهای تعلیق مک فرسون در جلو و چند مفصلی درعقب به چشم می خورد. جداي از فنرها ، کمک فنرها و ميله هاي ضد تنش كه مجددا كاليبره شده اند و چرخدنده راک فرمان که کمی محکمترمونتاژ شده است ، شاسي اتومبيل دست نخورده باقي مانده است.
از پشت مزدای 3 جدید نرم تر ، آیرودینامیکتر و اسپورت تر از مدل قبلی احساس مي شود. فرمان نرم مزدا 3 وزن آن را از 3000 پوندي که هست کمتر نشان می دهد. تکانها و دست اندازهای جاده به طور موثري قبل از رسيدن به راننده توسط شاسي و ساختار محکم آن دفع می شود.اگرچه عملکرد مناسب سیستم تعلیق مانع از انتقال صدای تکانها و دست اندازها می شود اما صدای جاده و لاستیک مزاحم است.جداي از صدای یاد شده ، حرکت مزدا 3  روي آسفالت با استحكام و نرمی همراه است که آن را از اکثر خودروهای این کلاس (خودروهای کوچک شهری)متمایز می کند.
با تغييرات جزئي ابعادي ، جاي تعجب نيست كه فضاي داخلي تغييري نداشته باشد. فضاي صندليهاي عقب براي كساني كه قد آنها بيش از 6 فيت است خوشايند نيست. نسبت به برخي رقباي بزرگتر عقب آن كوچكتر احساس مي شود.شبیه هوندا سيويك ،از صندلي راننده ، يك داشبورد به روز قوس دار زيباي جديد  بدون جانمایی جدید دیده می شود.سرعت سنج و دور سنج دقیقا در پشت غربیلک فرمان به شکل دو غلاف مدور باقی مانده اند. راديو و كامپيوتر مسافرتي انتخابی در وسط داشبورد با یک انحنای متمایل به سمت راننده قرار دارند.
خريداران در مورد موتور دو انتخاب دارند: یک موتور 4 سيلندر 2 ليتري 148 اسب بخاری و یا موتور جدید 4 سيلندر 2.5 ليتري  167 اسب بخاری
 موتور 2 لیتری همان موتور استفاده شده در مدل قبلی است با اندکی بهبود در مصرف سوخت. یک گیربکس دستی 5 سرعته گیربکس استاندارد موتور 2لیتری است و یک گیربکس 5 سرعته اتوماتیک هم به شکل انتخابی در دسترس است. اگرچه استفاده همزمان از موتور 2 لیتری و گیربکس دستی 5 سرعته توان در حد انتظاری در اختیار نمی گذارند اما عملکرد موتور در این حالت نرم و بی سر و صدا است و حتی با رسیدن به بیشینه دور، موتور از مدار خارج نمی شود.

زمان رسیدن از سکون به سرعت 60 مایل در ساعت: 7.2 تا 7.6 ثانیه (بر اساس نوع موتور و گیربکس)    حداکثر سرعت: 118 مایل بر ساعت

مصرف سوخت در شهر: 21 تا 25 مایل بر گالن           مصرف سوخت در بزرگراه: 29 تا 33 مایل بر گالن   (بر اساس نوع موتور و گیربکس)

مزدا 3 2010

مزدا 3 2010

مزدا 3 2010

منبع : CARANDDRIVER
 

 
سامانه هوشمند ژورنال مقالات