دستورالعمل سرویس و تعمیرات پژو 405-بخش 1(ایمنی)

             
دستورالعمل سرویس و تعمیرات پژو 405-بخش 1(ایمنی)
نوشته شده توسط پیمان محمدپور   
پنجشنبه ، 3 فروردين 1391 ، 10:41

دستورالعمل سرويس و تعميرات پژو 405-قسمت اول (ایمنی)

هدف از اين دستورالعمل بدست آوردن بهترين بازدهي از خودرويتان مي باشد . اين موضوع به شما كمك مي كند تشخیص دهید بهترين كاري كه مي توانيد انجام دهيد كدام است و اطلاعاتي در مورد عملكرد خودرو و همچنین عيب يابي آن هنگامي كه خودروي شما با عيوب غير مترقبه اي روبرو مي شود در اختیار شما می گذارد . اميدواريم كه اين دستورالعمل به شما كمك كند كه از عهده كارهاي خودتان برآييد و در وقت و هزينه شما صرفه جويي شود .
اين دستورالعمل قطعات كاركردي و قسمتهاي مختلف خودرو را معرفي مي كند و شكل انها را به صورت ساده نمايش مي دهد .
كار بر روي خودرو خطرناك مي باشد . در اينجا به كارها و شرايطي كه مي تواند منجر به بروز خطر براي شما شود اشارايش داده مي شوند .
خطرات كلي
 
سوختگي
- وقتي موتور گرم است درب رادياتور را به هيچ وجه باز نكنيد.
- روغن موتور ، روغن هيدروليك فرمان و روغن گيربكس اتوماتيك مي توانند داغ باشند اگر موتور تازه خاموش شده باشد .
- همچنين بايد مراقب بود با سیستم اگزوز و قطعات موتور تماس ايجاد نشود . ديسكها و كاسه هاي ترمز پس از استفاده بسيار داغ هستند.
شكستگي و له شدگي
- وقتي زير يك خودرو كار مي كنيد حتماً تكيه گاهي براي بالا نگه داشتن آن علاوه بر جك وجود داشته باشد . هرگز زير خودرو يي كه تنها با يك جك بالا نگه داشته شده است كار نكنيد .
- دقت كنيد شل كردن مهره هاي چرخ هنگامي كه خودرو ايستاده است صورت گیرد و همچنين هنگام سفت كردن نهايي آنها نیز خودرو بايد روي زمين باشد .
 
آتش
- بنزين بسيار آتش زا است . بخار بنزين نيز بسيار قابل انفجار مي باشد.
- مراقب باشد بنزين داخل موتور داغ پاشيده نشود.
- سيگار روشن و يا آتش بدون محافظ را نزديك خودرو يي كه روي آن كار مي كنيد استفاده نكنيد . همچنين از ايجاد جرقه دوری نماييد.
- بخار بنزين از هوا سنگينتر است ، بنابراين روي سيستم سوخت داخل يك چاله تعمير كار نكنيد.
- دليل دیگر آتش سوزي اضافه بار الكتريكي يا اتصال كوتاه مي باشد. هنگام كار بر روي سيستمهاي برق خودرو مراقب باشید .
- حتماً يك كپسول آتش نشاني دستي از نوعي كه براي خودرو مناسب است داشته باشد .
 
شوک الکتریکی
- ولتاژ سیستم جرقه زنی می تواند خطرناک باشد ، به خصوص برای کسانی که ناراحتی قلبی دارند و یا در بدنشان سیستم تنظیم ضربان قلب وجود دارد. نزدیک سیستمم جرقه زنی نشوید هنگامی که موتور در حال کار است و یا سیستم جرقه رنی شروع به کار می کند نشوید.
- ولتاژ اصلی نیز خطرناک است . مطمئن شوید که قطعات و لوازم اصلی به صورت صحیحی به زمین متصلند. نقاط اصلی سیستم نیز باید توسط یک مدار جریان شکن (RCD) محافظت شوند.
 
مسموميت با گاز يا بخار
- گازهاي خروجي از سيستم اگزوز سمي هستند . آنها اغلب داراي مونوكسيد كربن هستند كه به شدت كشنده است اگر استنشاق شود ،. هرگز خودرو در مكان در بسته اي مانند گاراژ با درهاي بسته كار نكند .
- بخار بنزين نيز سمي است مانند بخارهاي ناشي از مایع تميزكننده و تينر.
 
مواد سمي و سوزاننده
- از تماس پوست با اسيد باطري و هر نوع سوخت ، مايع و روغن پرهيز كنيد مخصوصاً ضد يخ ، روغن هيدروليك ترمز و سوخت ديزل . هيچگاه با دهان آنها را نكشيد . اگر چنين مايعي خورده شد ، يا وارد چشم شد سريعاً با پزشك تماس بگيريد .
- تماس طولاني با روغن موتور استفاده شده مي تواند باعث سرطان پوست شود . دستمالهاي روغني را دور بيندازيد و در جيبتان نگذاريد .
 
پنبه نسوز (آزبست)
- ذرات آزبست هنگام تنفس و خورده شدن مي توانند موجب سرطان شوند . اين ماده مي تواند در واشر ، لنت ترمز و كلاچ يافت شود . هنگامي كه با اين قطعات كار مي كنيد بهتر است تصور كنيد كه آنها حتماً اين ماده را دارند .
 
خطرات خاص
 
اسید هیدروفلوریک
- این اسید بسیار خورنده وقتی ایجاد می شود که انواع مشخصی از لاستیکهای ترکیبی به شکل کاسه نمد ، ارینگ و اتصالات در معرض دمایی در حدود 400 درجه سانتیگراد قرار می گیرند. لاستیک به صورت یک ماده صلب سوخته غیر قابل انعطاف در می آید که حاوی این اسید می باشد. در زمان تغییر شکل این اسید سالها در لاستیک می ماند و اگر با پوست تماس پیدا کند ممکن است منجر به قطع عضو شود.
- وقتی با خودرویی کار می کنید که آتش گرفته است و یا با قطعات به جا مانده از چنین خودرویی حتما از دستکش استفاده کنید و پس از مصرف آن را دور بیندازید.
 
باتری
- باتری حاوی اسید سولفوریک است که به لباسها ، چشمها و پوست آسیب می زند. وقتی باتری را از جای خود در میاورید و یا حمل می کنید مراقب باشید .
- گاز هیدروژن تولید شده توسط باتری بسیار قابل انفجار است . هرگز شمع و یا فندک را نزدیک آن نبرید. هنگام قطع و وصل اتصالات باتری مراقب باشید.
 
ایربگ
- ایربگ می تواند موجب زخمی شدن شود اگر به طور ناگهانی باز شود . هنگامی که غربیلک فرمان را از جای خود خارج می کنید مراقب باشید.
 
انژکتور دیزل
- پمپ انژکتور دیزل با فشار بسیار بالایی کار می کند . وقتی روی لوله های سوخت و انژکتورهای آن کار می کنید مراقب باشید . هرگز دستها ، صورت و یا سایر نقاط بدن خود را در مقابل انژکتور قرار ندهید.
 
در قسمت بعدی به عیب یابی سیستم استارت می پردازیم.

 
سامانه هوشمند ژورنال مقالات