وزارت نفت به دانشجویان ممتاز کمک هزینه تحصیلی می دهد

             
وزارت نفت به دانشجویان ممتاز کمک هزینه تحصیلی می دهد
نوشته شده توسط پیمان محمدپور   
يكشنبه ، 27 آذر 1390 ، 09:55


تهران - از سوی وزارت نفت، به دانشجویان ممتاز مقاطع كارشناسی و كارشناسی ارشد دانشگاه‌ها كه رشته تحصیلی آنان منطبق با نیازهای صنعت نفت باشد، كمك هزینه تحصیلی اعطا خواهد شد.
وزارت نفت به دانشجویان ممتاز كمك هزینه تحصیلی می دهد

به گزارش ایرنا به نقل از روابط عمومی وزارت نفت، به منظور ایجاد انگیزه و زمینه‌های تشویق دانشجویان ممتاز دانشگاه‌ها كه رشته تحصیلی آنان منطبق با نیازهای صنعت نفت باشد و فراهم‌آوردن شرایط مطلوب برای ادامه تحصیل این دانشجویان، همچنین به‌منظور تحقق اهداف صنعت نفت در زمینه تامین نیروی انسانی متخصص، اعطای كمك هزینه تحصیلی به تعدادی از دانشجویان ممتاز دانشگاه‌ها بر اساس شرایط خاص، در برنامه وزارت نفت قرار دارد.

**شرایط عمومی بورسیه دانشجویان ممتاز اعلام شد

'غلامحسین منوچهری' رئیس برنامه‌ریزی نیروی انسانی وزارت نفت با اشاره به 6 شرط اصلی اعطای بورسیه به دانشجویان واجد شرایط از سوی وزارت نفت، به تشریح جزئیات اعطای كمك هزینه تحصیلی صنعت نفت پرداخت: براساس این مجموعه مقررات، پذیرش و تحصیل دانشجویان از طریق آزمون سراسری در مقاطع كارشناسی و یا كارشناسی ارشد در یكی از دانشگاه‌های دولتی به صورت تمام وقت، بودن رشته تحصیلی دانشجو جزء رشته‌های مورد نیاز صنعت نفت، عدم تعهد خدمت بعد از تحصیلات به هیچ سازمانی سه شرط اول بورسیه دانشجویان ممتاز به شمار می‌رود.

شرط چهارم مربوط به دانشجویان مقطع كارشناسی است؛ به‌طوری كه این دانشجویان باید یكی از شروط ذیل را داشته باشند: در آزمون سراسری رتبه 1 تا 1000 كشوری را گروه آزمایشی ریاضی فنی و رتبه 1 تا 500 برای سایر گروه‌های آزمایشی را كسب كرده باشند؛ یا جزء دانشجویان انتخاب شده و شركت‌كننده در المپیادهای جهانی باشند و یا در شمار دانشجویان شركت‌كننده در المپیادهای دانشجویی جهانی باشند.

كسب حداقل معدل 17 و یا رتبه اول تا سوم (با حداقل معدل 16 برای مقطع كارشناسی و 15 برای مقطع كارشناسی ارشد) در هر نیمسال تحصیلی شرط پنجم برای اعطای بورسیه است.

اگرچه در مورد دانشجویان دانشگاه‌های تهران، صنعتی شریف، صنعتی امیر كبیر، صنعتی اصفهان، شیراز، علم و صنعت ایران و شهید بهشتی، رتبه های اول تا پنجم مقطع كارشناسی و اول تا سوم مقطع كارشناسی ارشد ملاك بوده و شرط معدل اعمال نخواهد شد.

شرط ششم مربوط به دانشجویان مقطع كارشناسی ارشد است و این دانشجویان باید یكی از شرایط زیر را دارا باشند: در آزمون ورودی بین كلیه شركت‌كنندگان در رشته تحصیلی مورد نظر جزء بیست درصد اول پذیرفته‌شدگان در سطح كشوری باشند یا قبلا در المپیادهای دانشجویی جهانی شركت كرده باشند.

**شرایط پرداخت كمك هزینه تحصیلی و مدت زمان آن

طبق این دستورالعمل، به دانشجویان ممتاز كه دارای شرایط ذكر شده باشند، در هر ماه كمك هزینه تحصیلی معادل حقوق پایه جدول بدو استخدام همان سال در مقطع تحصیلی مربوطه پرداخت می‌شود. حداكثر مدت زمان پرداخت كمك هزینه تحصیلی در مقطع كارشناسی هشت نیمسال و در مقطع كارشناسی ارشد پنج نیمسال است.

**مراحل بررسی و تایید درخواست‌ بورسیه دانشجویان

درخصوص چگونگی بررسی درخواست بورسیه دانشجویان قابل ذكر است: عنوان رشته‌های مورد نیاز هر ساله از طرف شركت‌ها پیشنهاد و پس از تایید مدیر عامل شركت اصلی (شركت‌های ملی نفت، گاز، پالایش و پخش و پتروشیمی) اعلام و صرفا به دانشجویان واجد شرایط این قبیل رشته‌ها، كمك هزینه پرداخت می‌شود.

همچنین پذیرش، بررسی و تصویب درخواست متقاضیان واجد شرایط بر اساس رشته‌های تحصیلی جهت استفاده از كمك هزینه تحصیلی توسط مدیریت امور اداری شركت اصلی با رعایت مقررات موضوعه صورت می‌پذیرد.

در این زمینه، واحد آموزش شركت اصلی مسئولیت اقدامات بعدی از جمله ایجاد ارتباط و هماهنگی با دانشگاه‌ها، نظارت بر پیشرفت تحصیلی و امور دانشجویان مزبور را به صورت مستمر عهده‌دار است و با هماهنگی واحدهای آموزشی دیگر شركت‌های اصلی، شرایطی را فراهم می‌كند كه هر دانشجو صرفا با یكی از شركت‌های تابعه در ارتباط بوده و از مزایای طرح بهره‌مند شود.

**شرایط كارآموزی دانشجویان در شركت‌های تابعه

درباره شرایط كارآموزی دانشجویان در شركت‌های تابعه قابل توضیح است: هر یك از شركت‌های اصلی می‌توانند دانشجوی پذیرفته شده را به یكی از واحدهای تابعه جهت كارآموزی معرفی كرده ودانشجویان مقطع كارشناسی ارشد نیز از طریق كار روی پروژه‌های صنعت نفت یا كار در واحدهای آموزشی و پژوهشی كارورزی خواهند كرد.

این شركت‌ها درمقابل كارآموزی دانشجویان حق‌الزحمه كارآموزی(به‌صورت ساعتی) علاوه‌بر كمك هزینه تحصیلی به ازای هر ساعت كار 5 درصد مبلغ كمك هزینه تحصیلی ماهانه پرداخت می‌كنند.

**نحوه استخدام در شركت‌های تابعه صنعت نفت

براساس این گزارش، شركت‌ها در صورت نیاز می‌توانند دانشجویان مشمول را با رعایت حفظ كیفیت تحصیلی و مطابق با شرایط ممتازی ذكر شده تا پایان تحصیلات، به صورت مستقیم برای مصاحبه دعوت و در صورت قبولی و انجام مراحل طب صنعتی و گزینش جذب و از امتیازات ویژه برخوردار كنند.

شركت‌ها یا مدیریت‌ها از فارغ‌التحصیلان موضوع این مقررات، درحد امكان در بخش‌های تحقیقاتی و پژوهشی استفاده خواهند كرد و انتصاب آنها در سمت‌های بالاتر از رتبه شخصی طبق مقررات بلامانع است. قابل توجه است دانشجویان دانشگاه صنعت نفت در صورت داشتن شرایط ذكر شده برای دانشجویان ممتاز، می‌توانند از مزایای مربوطه برخوردار شوند.

 
سامانه هوشمند ژورنال مقالات