سیستم آبگرمکن خورشیدی ترموسیفون

             
سیستم آبگرمکن خورشیدی ترموسیفون
نوشته شده توسط ناصر اسدالله زاده   
جمعه ، 6 آبان 1390 ، 21:43

چکیده- در این مقاله، سیستم آبگرمکن خورشیدی ترموسیفون مورد بحث و بررسی قرار گرفته است. ابتدا تقسیم بندی کلی آبگرمکنهای خوشیدی که شامل دوگروه عمده جابجایی طبیعی( ترموسیفون ) و جابجایی اجباری می باشند، با ذکرمزایا و معایب هر کدام معرفی شده است. سپس به معرفی اجزاء سیستم آّبگرمکن خورشیدی ترموسیفون پرداخته ایم. اجزاء این نوع آبگرمکنها را گردآورنده، مخزن ذخیره، مبدل گرمایی، کنترل کننده ها و شیرآلات تشکیل می دهند، که هر یک از اجزاء بطور مفصل تشریح شده اند. مهمترین بخش یک آبگرمکن خورشیدی ، گردآورده آن بوده و کار اصلی آن جذب تابش خورشید و تبدیل آن به گرما و انتقال آن به سیال عامل جاری داخل لوله ها می باشد. این بخش همراه اجزاء آن بطور مفصل تری بررسی شده است.

 

واژه های کلیدی: آبگرمکن خورشیدی ترموسیفون، سیستمهای جابجایی اجباری، گردآورنده صفحه تخت و مخزن ذخیره

 

مقدمه

     با توجه به محدودیت منابع سوخت فسیلی و زیان بار بودن استفاده غیر اصولی این گونه سوختها برای سلامت محیط زیست، تحقیقات و کاربردهای انرژیهای تجدیدپذیر در مجامع صنعتی و علمی از اهمیت ویژه ای برخوردار گشته است.

     دراین میان انرژی خورشید، با توجه به اینکه انرژی کاملا پاک و عاری از هرگونه آلودگی بوده و بعنوان منبع انرژی کاملا ارزان شناخته شده است، اهمیت بیشتری پیدا می کند. درکشورهایی نظیر کشور ما که میزان تابش خورشیدی در آن به kwh 2000 در سال می رسد و در بسیاری از نقاط آن تعداد ساعات آفتابی از 2800 ساعت در سال تجاوز می کند، استفاده از انرژی خورشید، نه تنها ضروری بلکه اجتناب ناپذیر است. وسعت و شرايط جغرافيايی کشور، بافت اجتماعی، فراوانی و گستردگی روستاها که اغلب به صورت يک نقطه در دل کوهها و پهنه دشت ها قرار دارند و همچنين عدم برخورداری از تکنولوژی پيشرفته و مستقل برای توليد و توزيع انرژی به روشهای متداول امروزی و بسياری دلايل ديگر نشان می دهند که اگر انرژی خورشيدی بر پايه و اساس علمی و فنی مورد استفاده قرار گيرد، منبع مطمئن و مداومی برای تامين انرژی کشور خواهد بود.

     روشهای گوناگونی برای استفاده از این انرژی پاک و لایزال الهی وجود دارد، اما گرم کردن آب با استفاده از آبگرمکنهای خورشیدی، شاید بعنوان آسانترین و اقتصادی ترین روش باشد. زیرا با داشتن دانش کافی در باره تابش خورشید، براحتی و بصورت بسیار موثرتر می توان انرژی خورشید را برای گرم کردن آب مصرفی منازل و حتی کاربرهای صنعتی بکار برد.

     پیشرفتهای علمی روی آبگرمکنهای خورشیدی در دهه های اخیر رشد چشمگیری داشته است. این نوع آبگرمکنها نه تنها برای کاربردهای خانگی بلکه برای هتلها، بیمارستانها، ساختمانهای اداری، صنایعی مانند نساجی، کاغذ سازی، صنایع غذایی و حتی گرم کردن آب استخرهای شنا در زمستان کاربرد فراوانی پیدا کرده اند.

لینک مستقیم دانلود مقاله :

http://up.iranblog.com/images/aq8r7jwlki923fz53q5.docx


 
سامانه هوشمند ژورنال مقالات