دپارتمان مهندسی مکانیک ایران

انجمن مهندسی مکانیک

انجمن تست های غیر مخرب

انجمن علمی مهندسی پزشکی

انجمن بیومکانیک

آموزش تعمیر تجهیزات پزشکی

آموزش تعمیرات تجهیزات پزشکی

دوره های مهندسی پزشکی

دوره های آموزشی مهندسی پزشکی

انجمن مهندسی پزشکی

آموزش تعمیر تجهیزات دندانپزشکی

آموزش بازرسی جوش

آموزش پایپینگ


             
طرح صنعتی چیست ؟-موسسه پلکان
نوشته شده توسط فاطمه حلیمی   
دوشنبه ، 22 ارديبهشت 1393 ، 07:19


طرح صنعتی چیست؟ 

به زبان عادی طرح صنعتی معمولا به شکل و ظاهر کلی یک محصول اشاره دارد. گفته می­شود یک مبل زمانی یک طرح صنعتی خوب است که برای نشستن راحت و شکل ظاهری آن برای ما خوشایند باشد. برای کسب و کارها طراحی یک محصول به طور کلی به معنی توسعه ویژگی­های زیبایی شناختی و عملکردی محصول با توجه به مسائلی چون باب بازار بودن محصول هزینه تولید یا سهولت حمل و نقل، انبارداری، تعمیر و نگهداری آن است.

با این حال از دیدگاه قانون مالکیت معنوی یک طرح صنعتی فقط به جوانب زیبائی شناختی و تزئینی یک محصول اشاره می­کند. به عبارت دیگر طرح­های صنعتی فقط به ظاهر یک مبل اشاره می­کند. علیرغم اینکه طرح محصول ممکن است ویژگی­های فنی یا عملکردی داشته باشد طرح­های صنعتی به عنوان یکی از مقوله­های قانون مالکیت معنوی فقط به ماهیت زیبائی شناختی یک محصول تمام شده اشاره دارد، که از ابعاد فنی یا عملکردی آن جدا هستند.

طرح­های صنعتی برای طیف وسیعی از محصولات صنعتی، پوشاک و صنایع دستی از ابزارهای فنی و پزشکی گرفته تا ساعت، جواهرات و سایر اقلام لوکس. از محصولات خانگی، اسباب بازی، مبلمان و لوازم برقی گرفته تا اتومبیل و سازه­های معماری، از طرح منسوجات تا لوازم ورزشی را در بر می­گیرد. طرح­های صنعتی در ارتباط با بسته بندی، ظروف و ظاهر محصولات نیز اهمیت دارند.

به عنوان یک قاعده کلی یک طرح صنعتی متشکل است از:

  • ویژگی های سه بعدی مانند شکل یک محصول.
  • ویژگی های دو بعدی مانند تزئینات، الگوها، خطوط یا رنگ یک محصول.
  • ترکیبی از یک یا چند ویژگی از ویژگی­های مذکور.

 

 

کتابخانه دیجیتال دپارتمان

سامانه هوشمند ژورنال مقالات