اشنایی با نرم افزار POWER MILL

             

اشنایی با نرم افزار POWER MILL
 یکی از قدرمندترین و برجسته ترین نرم افزارهای سریCAM  می باشد که جهت تهیه مسیر حرکت ابزار در دستگاههای  CNC  کاربرد دارد .در این زمینه نرم افزارهای دیگری نیز وجود دارند که بی شک برجسته ترین و بی رقیب ترین آنان نرم افزار  PowerMill  محصول شرکت Delcam میباشد. که بعلت توانمندیهای بی نظیر و سادگی کار با آن و ارایه نتایج بی نقص در صنایع صنعتی مختلفی مثل قطعه سازی،قالب سازی، خودروسازی و هوافضا در سطح دنیا مورد استفاده قرار میگیرد.

این نرم افزار با دربر داشتن استراتژیهای مختلف ماشین کاری مانند خشن کاری ، پرداخت کاری معمولی یا سرعت بالا (High Speed Machining) و تکنیکها و ابزارهای تعریف شده فوق العاده و پوشش دهی گستره عظیمی از دستگاههای CNC معمولی و پیشرفته ( تا پنج محور کاری) میتواند بهنرین مسیر را جهت حرکت ابزار روی قطعه کار تعیین نماید که نتیجه این هوشمندی کاهش زمان ماشینکاری ،بهبود کیفیت سطح ماشینکاری و در نهایت کاهش هزینه با بالاترین راندمان کاری میباشد.

 

Powermill

 

   در کشور ما نیز تقریبا رایج ترین و گسترده ترین نرم افزاری که در این زمینه مورد استفاده قرار میگیرد همان PowerMill میباشد ولی متاسفانه بعلت استفاده از نسخه های قفل شکسته و رجیستر نشده هیچیک توسط شرکت سازندده نرم افزار حمایت و پشتیبانی نمیگردند. و گاها بعت وجود همان نقایص و باگ زیاد و عدم هماهنگی پارامترها(Data Lose) شاهد بروز مشکلاتی مانند برخورد ابزار یا وارد شدن  بی دلیل ابزار داخل کار و صدمه زدن به قطعه کار و ابزار هستیم لذا توصیه می شود جهت جلوگیری از این مشکلات احتمالی و پیشگیری از زیانهای جبران ناپذیر مالی آن هنگام تهیه و استفاده از این نرم افزار سعی گردد نسخه کامل و تست شده آن با حداقل باگ نرم افزاری استفاده گردد .

 

Powermill

 

PowerMill   کاربر را قادر میسازد با دسترسی داشتن به ابزارهای شبیه سازی فرآیند براده برداری بهترین سطح خروجی را از قطعه به دست آورده و پس از تهیه G-Code و انتقال آن به ماشین دقیقا به همان کیفیت سطح دست پیدا کنید. این نکته را  سطوح تخت با صافی سطح بالا بیشتر نمایان میباشد. لازم به ذکر است اگر درصدد تهیه نرم افزار فوق از شرکت سازنده آن یعنی  Delcam هستید میتوانید با اعلام نوع ماشین ابزار خود و محدودیتهای آن به شرکت فوق مجوز نصب محدودی که فقط جهت قابلیتهای سخت افزاری ماشین شماست را دریافت کنید که در این صورت هزینه خرید سی دی اورجینال آن به شدت کاهش می یابد . اما نسخه های قفل شکسته مورد استفاده در بیشتر مراکز صنعتی ما دارای این محدودیت نبوده و بصورت فول ماژول میباشند.

PowerMill  جهت پوشش دادن به گستره کاملی از دستگاههای براده برداری حتی موارد و مسیرها و حرکتهای خاص پیش بینی های لازم را انجام داده است برای مثال در شکل زیر جهت داشتن یک حرکت نرم و با دقت بالای ابزار برای براده برداری لبه های پره یک توربین دقیق تمهیدات لازم صورت گرفته شده است .

 

نحوه کار در PowerMill:

اولین مرحله برای شروع یک عملیات ماشینکاری ایجاد شکل یا هندسه قطعه میباشد که این کار در نرم افزارهای مدلسازی سه بعدی صورت میگیرد و بهترین آنان که به PowerMill لینک است  PowerShape میباشد که توسط شرکت Delcam تهیه گردیده است اما با نرم افزارهای مدلسازی مشابه نیز مثل Catia – SolidWorks ProEngineer و ... نیز میتوان هندسه شکل را ساخت.

پس از وارد کردن مدل سه بعدی حال باید بلوک خام را جهت عملیات ماشینکاری تهیه کرد که این کار به دو صورت دستی یا اتوماتیک قابل اجرا میباشد. پس از این کار ابزارهای مورد نیاز را ازنظر شکل و قطر و طول و نوع آنان از Tool DataBase نرم افزارانتخاب کنیم و سپس میتوان فرآیند ماشینکاری را با استفاده از استراتژیهای مختلف ایجاد کنیم .

  PowerMill شامل تعداد زیادی عملیات برای ماشینکاری بصورت معمولی یا High Speed میباشد.

عملیات ماشینکاری  در نرم افزار فوق با توجه به نوع فرآیند و ماشین ابزار مورد استفاده به سه قسمت تقسیم میگردد:

1- خشن کاری که شامل Area Clearnce offset-Raster میباشد که زیر مجموعه های زیر را نیز در برمیگیرد: براده برداری موافق و مخالف، براده برداری قسمتهای خارجی مدل برای پرداخت کاری خارج قطعه،حرکات بین حفره ها و سطوح مختلف براده برداری و تعریف اتوماتیک مسیر سوراخ کاری و براده برداری لبه های بلوک .

2-پرداخت کاری: شامل پرداخت کاری Pencil ،پرداخت کاری Pattern ، الگوهای Raster شعاعی و مارپیچی ، فرزکاری باقیمانده، ماشینکاری z ثابت و قسمتهای سطحی میباشد.

3-ماشینکاری High Speed که شامل موارد پرداخت کاری گوشه ها ، فرزکاری دورانی با انحراف ابزار محورY ، پرداخت کاری 3d offset و نیز توانایی تغییر محور ماشینکاری به یک محور دلخواه و تعریف شده .                              

 

Powermill

 

منبع: WWW.MANUFACTURING2008.BLOGFA.COM   

 

 

کتابخانه دیجیتال دپارتمان

سامانه هوشمند ژورنال مقالات